BORÓWKA WYSOKA (odmiany)
 
  ODMIANY WCZEŚNIE DOJRZEWAJĄCE ( Cytaty: "BORÓWKA AMERYKAŃSKA" Kazimierz Pliszka )
 
   


Earliblue
Krzew rośnie silnie, ma pędy wzniesione. Jednoroczne, silne pędy są jasnowiśniowe. Liście średniej wielkości lub duże, eliptyczne, ciemnozielone, skórzaste. Owoce zebrane w średniej wielkości, dość luźne grona. Jagody duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie, jędrne, słodko-kwaskowate, smaczne i aromatyczne, kiedy osiągają pełnię dojrzałości. Nie pękają w czasie długotrwałych deszczy. Blizna poszypułkowa jest średniej wielkości. Odmiana dojrzewa w połowie lipca. Należy pamiętać, że przedwcześnie zebrane owoce są kwaśnie i niesmaczne. Jagody drugiego i trzeciego zbioru są znacznie drobniejsze. EARLIBLUE jest zaliczana do stosunkowo odpornych na mróz, chociaż ze względu na wczesną porę kwitnienia kwiaty bywają uszkadzane przez przymrozki majowe.

Duke
Krzew rośnie silnie, ma koronę wzniesioną, o sztywnych dość luźno rozmieszczonych pędach. Zakwita później w stosunku do innych wczesnych odmian i dlatego jest mniej narażona na przymrozki. Owoce średniej wielkości lub duże, jędrne, barwy jasnoniebieskiej, okrągłe, z małą blizną poszypułkową. Smak jagód jest mierny i dopiero po kilkugodzinnym schłodzeniu stają się bardziej aromatyczne. Dojrzewa kilka dni po Earliblue, najczęściej w ostatniej dekadzie lipca.

Chanticleer
Odmiana bardzo wczesna. Krzew średniej wielkości, wzniesiony. Owoce jędrne, jasnoniebieskie, średniej wielkości (trochę mniejsze niz owoce Duke’a) z suchą blizną poszypułkową. Są one zebrane w grona na końcu pędów na zewnątrz krzewu, co ułatwia zbiór. W pierwszym zbiorze (zdjecie z 1 lipca) dojrzewa okolo 50% owoców. Zebranie wszystkich owoców to zazwyczaj 2-3 zbiory.

Hannah's Choice
Krzew o wzniesionym pokroju. Odmiana posiada jasnoniebieskie owoce z suchą blizną poszypułkową, większe i jędrniejsze niż u odmiany Duke. Owoce mają słodki, delikatny smak z brzoskwiniowym akcentem i dużą zawartość cukru. Ok 50% owoców dojrzewa średnio 3 dni wcześniej niż u odmiany Duke i 4 dni później niż u Chanticleer.

Patriot
Krzew rośnie niezbyt silnie, osiąga wysokość 120cm. Wymaga odpowiedniego cięcia i formowania oraz przerzedzenia pąków kwiatowych. Pędy wytrzymują mrozy do -30 stopni C. Owoce duże, owalne, lekko spłaszczone, pięknie wybarwione na niebiesko, jędrne i bardzo aromatyczne, zebrane w duże grona. Owoce z kolejnych zbiorów wyraźnie drobniejsze. Pora dojrzewania przypada na koniec lipca. Odmiana zaliczana jest do najcenniejszych wcześnie dojrzewających.

Spartan
Krzewy roślinne silnie, ma pokrój wzniesiony, koronę dość luźną i sztywne grube pędy. Liście bardzo charakterystyczne, o dużej blaszce. Odmiana bardzo wymagająca, co do odczynu (pH) gleby i stosunków wodnych. Zakwita dość późno, ale jagody dojrzewają wcześnie. Owoce średniej wielkości lub duże, jędrne, jasnoniebieskie, z małą blizną poszypułkową. Zaliczane do najsmaczniejszych wczesnych odmian. Wadą jest drobnienie jagód w kolejnych zbiorach.

   

 
  ODMIANY O ŚREDNIEJ PORZE DOJRZEWANIA
 
   


Blueray
Krzew rośnie silnie. Tworzy koronę wzniesioną, o lekko pokładających się pędach owocujących. Pąki kwiatowe zawiązuje głównie na pękach owocujących. Pąki kwiatowe zawiązuje głównie na pędach dwuletnich. Bardzo charakterystyczne są liście: duże, całobrzegie, ciemnozielone. Płatki korony mają odcień różowy. Jagody zebrane w duże grona, co powoduje wyraźne zniekształcenie owoców utrudnia zbiór. Ale owoce są bardzo duże, jędrne, jasnoniebieskie. Mają wyśmienity smak i aromat. Po długotrwałych deszczach nie pękają. Dojrzewają w pierwszej dekadzie sierpnia. Wadą tej odmiany jest duża wrażliwość na zgorzel pędów - chorobę grzybową.

Bluecrop
Krzew rośnie dość silnie, pędy ma wzniesione, nieco się zagęszcza. Liście bardzo charakterystyczne - wąskie, o blaszce lekko skręconej przy ogonku. Odmiana dostatecznie wytrzymała na suszę i mróz. Owocuje bardzo obficie. Owoce zebrane w duże, luźne grona. Jagody duże kuliste i lekko spłaszczone, pięknie wybarwione na jasnoniebiesko, lekko kwaskowate i średnio korzenne. Skórka owocu jest bardzo mocna, nie pęka w czasie deszczu, a blizna poszypułkową małą i sucha. Wadą odmiany jest odpadanie owoców po dojrzeniu. Dojrzewanie jagód trwa do pierwszych dni do połowy sierpnia.

Berkeley
Krzew silnie rosnący, nieco rozłożysty. Pędy przybierają zabarwienie popielate. Liście duże, owalne, dolna strona blaszki liściowej ma odcień srebrzysty. Odmiana szybko wchodzi w okres owocowania i daje obfite plony już w pierwszych latach po posadzeniu. Dojrzewa w drugiej połowie sierpnia, tuż po 'Blucrop'. Krzew szerokorozłożysty, silnie rosnący. Na mróz stosunkowo wrażliwy. Kwitnie późno, owocuje obficie. Liście duże. Owoce zebrane w duże, luźne grona. Jagody duże, kuliste i nieco spłaszczone, ciemnoniebieskie. Smak mają wyśmienity, lekko kwaskowaty, z bogatym aromatem. Blizna poszypułkowa z wyciekającym sokiem. Późno dojrzewająca odmiana, wspaniała na przetwory domowe.

Brigitta Blue
Krzew rośnie silnie. Pokrój korony wzniesiony. Zawiązuje bardzo dużo pąków kwiatowych dość równomiernie rozmieszczonych na pędach. Jagody średniej wielkości jasnoniebieskie, wabiące swoim zabarwieniem, z małą i suchą blizną poszypułkową, lekko kwaskowate i o zielonym miąższu. Odmiana należy do późno dojrzewających tuż przed DARROW. W warunkach polskich jest dopiero w badaniach. Może być polecana tylko w cieplejszych regionach kraju.

Jersey
Krzew rośnie bardzo silnie i nie zagęszcza się. Pędy wzniesione i lekko odchylające się pod ciężarem owoców. Zimą są żółtawo zabarwione. Liście duże, szerokoowalne gładkie i całobrzegie, wyraźnie jasnozielone. Odmiana wytrzymała na mróz. Kwitnie stosunkowo późno i prawie nigdy nie jest uszkadzana przez przymrozki. Wymaga odmiany zapylającej, którą jest HERBERT. Jagody średniej wielkości zebrane w duże grona. Szypułka mocno przytwierdzona do owocu, co utrudnia zbiór. Dojrzewa późno, nadaje się na przetwory domowe. Pędy wrażliwe na zgorzel kory.

Darrow
Krzew rośnie silnie. Koronę ma wzniesioną, nieco rozłożystą. Liście bardzo charakterystyczne: małe, wąskie, ciemnozielone. Odmiana wrażliwa na mróz i często porażana przez zgorzel pędów. Jagody bardzo duże, nieco spłaszczone, jasnoniebieskie, jędrne, w smaku winnosłodkie i aromatyczne. W pełni dojrzałe można zaliczyć do wybitnie deserowych. Owoce odporne na pękanie. Dojrzewają późno, w końcu sierpnia i na początku września. Należy pamiętać, że w miejscach zacienionych i pod drzewami jagody pozostają zielne i niesmaczne aż do mrozów listopadowych.   

 
 CHARAKTERYSTYKA ODMIAN BORÓWKI WYSOKIEJ
 
 
Odmiana
Termin
dojrzewania
Wielkość
owoców
Plon
kg/krzew
Pokrój
Zbiór mechanicznych
Earliblue
10 lipca
duże i średnie
2,5-5 kg
do 150 cm
wzniesione
-
Duke
15 lipca
duże
-
do 180 cm
wysoki
+
Spartan
20 lipca
bardzo duże
ok. 6 kg
do 180 cm wzniesione
+
Patriot
po 20 lipca
bardzo duże
4,5-9 kg
do 150 cm
wzniesione
+
Toro
ok. 5 sierpnia
duże
-
do 200 cm
wzninesione
+
Bluecrop
5 sierpnia
duże
4-9 kg
do 200 cm
wzninesione
-
Chandler
sierpień-wrzesień
bardzo duże
-
do 150 cm
wzninesione
-
Nelson
15 sierpnia
duże
ok. 6 kg
do 160 cm
wzninesione
-
Brigitta
po 20 sierpnia
duże
-
do 180 cm
wzninesione
-